Presse og media

Postadresse:
Ryenstubben 2, 0679 Oslo

Klikk her for å kontakte oss på e-post.

Pressetalsperson Berit H. Nilsen Berit H. Nilsen

E-post: berit.nilsen@bcc.no
Telefon: +47 934 09 735

Kontaktperson Harald Kronstad Harald Kronstad

E-post:
Telefon: +47 90 58 68 20

Webredaktør Milenko van der Staal Milenko van der Staal

E-post:
Telefon: +47 97 77 92 62

Lokalmenigheter i Norge

Kontakt oss for informasjon vedr. lokalmenigheter.

31 land representert i YEP

31 land representert i YEP

Skrevet av: Marthe Opitz | Publisert: 5. oktober 2010

- Jeg vil bidra til misjon, sier Bregette Magaly Velazco Catacora fra Peru. Hun er en av dem som stolt kunne representere sitt land på oppstartsfesten til YEP i begynnelsen av september.

- Jeg har villet komme til Brunstad helt siden jeg var og besøkte stedet for noen år tilbake. Jeg fikk da både se, og bli kjent med noen av de ungdommene som var her, og fikk selv veldig lyst til å være med

37 år gamle Bregette Magaly Velazco Catacora, eller Magali, som hun kalles, er deltaker i Youth Exchange Program (YEP). Under presentasjonen av nasjonene som i år deltar, representerte hun sitt land , med flagg, nasjonalsang og nasjonaldrakt.

Motivert av misjonstanken

Magali, som hun kalles, eide en klesfabrikk i Peru, og drev selv en av butikkene. Hun solgte både fabrikken og butikken for å kunne dra til Norge.

- For meg er det viktig å være en del av YEP, fordi jeg ønsker å kunne bidra med misjon i mitt hjemland. Ved å delta i YEP kan jeg få være med i misjonsarbeidet, og spre evangeliet jeg selv har blitt lykkelig ved, videre til andre mennesker.

- Jeg ønsker også å lære skikkelig norsk, og ser fram til et år med mye trivsel, varierte aktiviteter, oppbyggelse i min tro, og ikke minst det å være sammen med så mange ungdommer fra så mange forskjellige land, forteller hun.

Fest med oppbyggelse

Oppstartsfesten i YEP er et klart høydepunkt for deltakerne. Ikke minst på grunn av det Guds ord som kommer frem.

Denne kvelden var også Kåre J. Smith tilstede og det kom fram, at en som har bestemt seg for å leve sitt liv helt for Gud, må slutte å gjøre lovbrudd, bevisst synd.

Ungdommene ble også oppfordret til å avsløre løgnen som bor i mennesket, nemlig egoismen. Denne sier at dersom man får det som man vil, følger lystene i sitt kjød, da blir man lykkelig. Derimot forteller Guds ord at dette kun fører til død og fordervelse (2.peter 1.4).

Mange av ungdommene fikk også mulighet til å bekjenne sitt håp, og stadfeste sine mål. En av dem som ble oppbygget av kveldens taler var Mauro Valdivia fra Argentina.


- Det gjorde særlig inntrykk på meg det Kåre Smith sa i talen sin om at det er i meg selv, i mitt kjød det onde kommer fra, ikke fra de andre. Hvis jeg renser meg selv, og ikke gjør lovbrudd, det jeg vet er galt, kan jeg få samfunn med de andre, uansett hvordan de oppfører seg.

Mauro (21) som har jobbet i farens byggfirma siden han var 16 år gammel, ser fram til å delta i YEP, hvor han får mange ulike utfordringer.

- Jeg hadde lyst til å bli med i YEP for å kunne bli kjent med mange ungdommer fra ulike nasjoner, med den samme troen som meg. Jeg ønsker her å bli styrket i min tro på Gud, og få en større forståelse av menighetens budskap. Jeg har allerede fått oppleve hvordan evangeliet kan forandre menneskene rundt meg. Jeg fikk for alvor lyst å komme til Brunstad etter vi fikk satellitt overføring til Argentina fra Brunstad. Jeg tenkte at ”dit skal jeg”.

- Jeg forventer at dette blir det beste året i mitt liv!

Spennende å treffe nye mennesker

Festen kunne senere by på temasamtaler og film om menighetens utvikling, vekkelsen på 90-tallet, og misjonsarbeidet.

Dette gjorde særlig inntrykk på en av YEPS yngste deltagere, Nivedita Dadlani (18) fra Dubai.

- Det er ikke vanlig for meg å få se og høre de menneskene jeg vanligvis bare har sett på satellitt- overføring. Det var utrolig spennende å se hvordan menigheten og Brunstad ble bygget for mange år siden. Her vil jeg også være med i framtiden.

Mange ungdommer fikk denne kvelden en uforglemmelig oppstart på et innholdsrikt og spennende år i YEP.

- Jeg forventer at dette blir det beste året i mitt liv! sier Nivedita.

Vil du vite mer? Kontakt oss.