50-års jubileum för församlingen i Frankrike

50-års jubileum för församlingen i Frankrike

Skriven av: Miriam Tombre | Plats: Nancy, Frankrike | Publicerad: den 27 september 2013

På slutet av sommaren samlades vännerna i Frankrike för en festhelg, både för att se tillbaka på sin historia och för att glädja sig över framtiden. Förväntningarna var stora!

När sensommaren blivit ett faktum var det dukat för ett jubileum som vännerna i Frankrike sent kommer att glömma, nämligen en tillbakablick på en 50 år lång historia. Yngre och äldre hade satt igång med förberedelserna flera dagar tidigare för att ordna med allt inför firandet, och förväntningarna var påtagliga. En lördag i slutet av augusti gick startskottet för årets festhelg på församlingens ställe ”VLM”, i närheten av staden Nancy, och vännerna från de lokala församlingarna i Paris, Alsace och Sydfrankrike kom också för att delta i firandet.

Under dagen visades flera filmer om församlingens historia i Frankrike och flera intressanta paneldebatter fångade uppmärksamheten. På en sådan dag är församlingens historia ett naturligt tema, men det sattes även fokus på vilken framtid vi har i församlingen.

För barnen var dagen fullspäckad av roliga lekar, trollerishow och ponnyridning. De äldsta barnen var också intresserade i de fina filmerna och den omfattande fotoutställningen, där många av dem hade roligt åt att se sina egna föräldrar från deras yngre dagar!

Det är inte helt okänt att fransmän värdesätter god mat och dryck, och självklart serverades de läckraste maträtter. På en sådan dag var bara det bästa gott nog!

Den här historiska helgen gav oss möjlighet för eftertanke, och många uttryckte att de kunde se den stora nåden som hade varit över deras liv mycket tydligare. Vi fick också se att våra föräldrars, mor- och farföräldrars trofasthet, och deras som hade gått vägen innan oss, har haft en avgörande betydelse för oss. Helgen skapade en djupare nöd i våra hjärtan efter allvar och trohet så att vi också kan bli pelare i Guds församling. Vi vill vara trofasta och hålla oss till Guds ord. Då ska det lyckas för oss och framtiden blir ljus och härlig!

Under kan du se många fina bilder från den festliga helgen!