31 länder representerade i YEP

31 länder representerade i YEP

Skriven av: Marthe Opitz | Publicerad: den 5 oktober 2010

- Jag vill göra ett bidrag till missionen, säger Bregette Magaly Velazco Catacora från Peru. Hon är en av dem som stolt kunde representera sitt land på festen i början av september, då startskottet för YEP gick av stapeln.

- Ända sedan jag för några år sedan besökte Brunstad, har jag velat komma hit. Då fick jag träffa och lära känna några av ungdomarna som var här och fick själv jättelust att vara med

37 åriga Bregette Magaly Velazco Catacora, eller Magali som hon också kallas, deltar i Youth Exchange Program (YEP). Under presentationen av de länder som deltar i år, representerade hon sitt land med flagga, nationalsång och nationaldräkt.

 

Motiverad av missionstanken

Magali, som hon också kallas för, ägde en klädfabrik i Peru och styrde själv en av butikerna. För att kunna åka till Norge, sålde hon både fabriken och affären.

- Det är väldigt viktigt för mig att vara en del av YEP, eftersom jag önskar att bidra till missionen i mitt hemland. Genom att delta i YEP kan jag vara med i missionsarbetet och sprida evangeliet till andra människor, det som har gjort mig själv så lycklig.

- Jag önskar att lära mig ordentlig norska och ser fram emot ett år med mycket trivsel, olika aktiviteter, uppbyggelse av min tro och inte minst att få vara tillsammans med så många ungdomar från så många olika länder, berättar hon.

Fest med uppbyggelse

För deltagarna är kick off-festen en klar höjdpunkt. Inte minst på grund av Guds ord som kommer fram.

Den här kvällen var även Kåre J. Smith på plats och det kom fram att den som har bestämt sig för att leva helhjärtat för Gud, måste sluta att bryta mot lagen, alltså att medvetet synda.

Ungdomarna uppmanades även att avslöja den lögn som bor i människan, nämligen egoismen. Den säger att om man får det som man vill, bejakar köttets lustar, blir man lycklig. Guds ord säger däremot att detta endast leder till död och fördärvelse (2 Peter 1.4).

Många ungdomar fick även möjlighet att bekänna sitt hopp och befästa sina målsättningar. En av dem som blev uppbyggd av kvällens tal, var Mauro Valdivia från Argentina.


- Det gjorde ett speciellt intryck på mig, det Kåre Smith sa i sitt tal om att det är från mig själv, från mitt kött, det onda kommer ifrån. Inte ifrån de andra. Om jag rensar mig själv och inte bryter mot lagen, gör det jag vet är fel, så kan jag få gemenskap med de andra oavsett hur de beter sig.

Mauro (21) som har arbetat i sin pappas byggfirma sedan han var 16 år, ser fram emot att delta i YEP, där han kommer att få många olika utmaningar.

- Jag hade lust att delta i YEP för att kunna lära känna många ungdomar från olika länder, som har samma tro som jag. Här önskar jag att bli styrkt i min tro på Gud och att få en djupare förståelse av församlingens budskap. Jag har redan fått uppleva hur evangeliet kan förändra de människor jag har runt mig. Det var efter att vi fick mötena från Brunstad sända via satellit till Argentina, som jag verkligen fick lust att åka hit. Jag tänkte att ”dit bara ska jag”.

- Jag förväntar mig att det här året blir det bästa året i mitt liv!

Spännande att träffa nya människor

Ytterligare bjöd festen på samtal om olika teman och en film om församlingens utveckling, väckelsen på 90-talet och missionsarbetet.

Det här gjorde ett speciellt intryck på YEPs yngsta deltagare, Nivedita Dadlani (18) från Dubai.

- Det är inte så vanlig för mig att få se och höra de människor jag vanligtvis bara ser hemma via satellitsändning. Det var otroligt spännande att se hur församlingen och Brunstad utvecklades för länge sedan. I framtiden vill jag också vara med här.

Denna kväll fick många ungdomar en oförglömlig start på ett innehållsrikt och spännande år i YEP.

- Jag förväntar mig att det här året blir det bästa året i mitt liv!